FIRST Hakkında

FIRST® “For Inspiration and Recognition of Science and Technology” kelimelerinin kısaltmasıdır.

FIRST®1989’da gençlerin bilime ve teknolojiye yönelik ilgisini canlandırmak için kuruldu. Manchester NH’de kurulan FIRST®, gençleri bilim, mühendislik, teknoloji ve matematik alanlarında bir eğitim ve kariyer hedeflemeye motive eden ve aynı zamanda özgüven ve hayat becerilerini geliştiren ulaşılabilir ve inovatif programlar tasarlar.
FIRST®‘un misyonu gençleri heyecanlı, mentor tabanlı bilim ve teknoloji alanlarında yetenekleri geliştirmelerini sağlayan, inovatif olmaya yönlendiren ve liderlik, iletişim gibi hayat becerilerini geliştirmelerini sağlayan programların bir parçası yaparak teknoloji ve bilim alanında liderler olmaları için ilham vermektir.

Daha fazla bilgi için resmi FIRST® web adresini ziyaret edin.

Vizyon

FIRST‘ün vizyonu, Bilimin ve teknolojinin kutlandığı ve gençlerin bilim ve teknoloji liderleri olmayı hayal ettiği bir dünya yaratarak kültürümüzü dönüştürmektir.

Misyon

FIRST‘ün misyonu, gençlerin daha iyi bir dünya inşa edebilmeleri için onlara beceri, özgüven ve güç kazandıran, hayatlarını değiştiren robotik programları sunmaktır.

FIRST® Programları

Öğrencilerin Okuduğu Sınıf
Okul Öncesi – 8.Sınıf
Öğrenci Yaşları
4-16

FIRST® LEGO® League, 4-16 yaş arasındaki çocuklara eğlenceli ve heyecan verici uygulamalı öğrenme yoluyla STEM’i (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) tanıtır. Katılımcılar, rehberlik edilen küresel bir robotik program aracılığıyla gerçek dünya problem çözme deneyimleri kazanır ve böylece bugünün öğrencileri ve öğretmenleri birlikte daha iyi bir gelecek inşa ederler. FIRST®LEGO® League’in üç bölümü, gençleri uygulamalı STEM öğrenimi ve robotik aracılığıyla deney yapmaya ve eleştirel düşünme, kodlama ve tasarım becerilerini geliştirmeye teşvik eder.

 

*yaşlar ve sınıflar ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.

Öğrencilerin Okuduğu Sınıf
7.Sınıf – 12.Sınıf
Öğrenci Yaşları
12-18

FIRST® Tech Challenge, öğrencilere mühendis gibi düşünmeyi öğretir. Takımlar, diğer takımlara karşı bir ittifak formatında yarışmak üzere robotları tasarlar, inşa eder ve programlar. Robotlar, yeniden kullanılabilir bir platformdan inşa edilir, Android teknolojisiyle çalışır ve çeşitli seviyelerde Java tabanlı programlama kullanılarak kodlanabilir.

Öğrencilerin Okuduğu Sınıf
9.Sınıf – 12.Sınıf
Öğrenci Yaşları
14-18

FIRST® Robotics Competition takımları, temalı başa baş bir mücadelede oynamak için standart bir parça kitinden ve ortak bir kurallar setinden yola çıkarak bir robot tasarlar, programlar ve inşa eder. Takımlar aynı zamanda bir marka oluşturur, destek için topluluk ortaklıkları geliştirir ve yerel topluluklarında STEM’i teşvik etmek için çalışır.