Faaliyetler

Yukarıdaki tabloyu tam boyutta görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu liste ne yazık ki vakfımızın katılım gösterdiği/yardım ettiği her etkinliği göstermemektedir, ancak vakfımızın nasıl etkinliklerin parçası olduğunu temsil etmektedir.

Gösteriler/Hakla Açık Etkinlikler

2015 yılı başından itibaren vakfımız halka açık etkinliklerde bir stand/masa ile temsil edilmektedir. Bu temsiliyetlere vakıf olarak takımlarımızı da robotlarını halka tanıtarak programı anlatmaları adına davet etmekteyiz. Bu etkinliklerin en büyüklerinden biri Teknofest’tir. Bu etkinlikler vakfımızın programları halkın yeni kesimlerine tanıtmasına ve yeni okul ve sponsorların ilgisini çekmesine, böylece misyonumuz olan Türkiye’deki her lisede bir robotik takımı oluşması yolunda hızımızı arttırmamıza yardımcı olmaktadır.

Eğitimler/Atölyeler

Vakfımız kuruluşundan beri eğitim programları düzenlemektedir. Başlangıçta bu eğitimler Kickoff etkinliklerinde, takımlarla bir araya gelerek güncel Sezonun/Off-Season’ın oyununu ve kurallarını öğrendiğimiz, bunun yanında takımların programa daha gelişmiş becerilerle ve kendilerine güvenleri daha sağlam bir şekilde katılım göstermelerini sağlayacak eğitsel atölyelerden oluşmaktaydı. Vakfımız büyüdükçe ve daha uygun bir ofis alanı edindikten sonra, takımların birbirini eğitmesine destek sağlamaya, bunun yanısıra kendi eğitsel etkinliklerimizi düzenlemeye başladık. Takım mentorlarına yönelik, mentorların takımlarına yol göstermelerine yardımcı oturumlar, gönüllülerimiz için etkinlikler öncesi eğitimler, öğrencilere bir robotun nasıl inşa edildiğini veya nasıl duyarlı profesyoneller olabileceklerini anlamaya yardımcı oturumlar sunmaktayız. Vakfımız, programa dahiliyet gösteren tüm katılımcıların gelişimine yönelik bu eğitimleri ücretsiz olarak sunmaya çalışmaktadır. Vakfımız bunun yanında ofisimizin ikinci katını, FRC Türkiye komünitesini geliştirici eğitimler düzenlemek isteyen tüm takımlara ücretsiz olarak sunmaktadır. Ofisimizde gerçekleşen eğitsel oturumlar belirli konu hakkında bilgi sahibi olan her kişi veya grup tarafından verilebilmektedir, bu oturumlar genellikle mezunlarımız veya gönüllülerimiz tarafından yönetilmektedir, bazen sponsorlarımız veya destekçilerimizce sağlanan endüstri içinden uzmanlar, bazen program içerisinde öğrendiklerini akranlarıyla paylaşmak isteyen takım üyeleri veya mentorları da oturumları yönetebilmektedir.

Off-Season Etkinlikleri

Vakfımızın tam zamanlı çalışmaya başladığı 2015 yılındaki ilk hedefi Türkiye’de bir Regional (Bölgesel) etkinlik düzenlemekti. Bunu gerçekleştirebilmek için, daha çok takıma ihtiyacımız vardı. Daha çok takımı dahil edebilmek için daha çok kişinin programı ve etkinlikleri görmesi gerekiyordu. Bu etkinlik, kendi gözlerinizle gördüğünüzde beş dakikada veya birinin size açıklamasıyla pek çok hafta sonra anlayabileceğiniz bir etkinlik. Bu sebeple, Regional etkinlikler başlatabilmek adına, 2015 yılından 2018 yılına kadar her yıl Off-Season etkinlikleri düzenledik. Bu etkinlikler potansiyel takımlara ve potansiyel sponsorlara FIRST Robotic Competition’ın ne olduğunu göstermeyi amaçlıyordu. Bu etkinlikler için Veteran takımlar daha öceki etkinliklerde topladıkları parçaları kullanırken Çaylak takımlara vakfımız tarafından asıl fiyatının %10’u fiyatına kitler tedarik edildi. Bu %10’luk fiyat, bağış olarak, takımların etkinliğe katılım göstereceklerine ve parçaları aldıktan sonra etkinliği unutmayacaklarına yönelik bir teminat olmak üzere alındı. 2015-2017 yılları arasında, yılda 20 Çaylak takım kiti tedarik ettik ve dağıttık, 2018’de ise bu sayı 27’ye ulaştı. Off-Season etkinlikleri 2015’te 27 takımdan 2018’de bekleme listesinde 61 takımdan fazlasına sahip bir etkinliğe dönüştü.

Regional Etkinlikleri

2018 yılında, vakfımız ilk Regional etkinliğini düzenledi. Bu etkinlikle Türkiye kendi ülkesinde FIRST Robotics Competition etkinlikleri düzenleyen 7. ülke oldu, böylece FIRST tarafından Türk takımlara ulaşan hibelerin miktarı arttı (bu etkinliklikten önce de pek çok Türk takım bu hibeleri edinme şansına erişmekteydi). 2020’de programa dahiliyet gösteren en büyük 3. ülke (ABD ve Kanada’dan sonra) Türkiye oldu. 2019’daki hızlı büyüme dolayısıyla İstanbul’da ilki ile peş peşe olacak ikinci bir Regional etkinliği düzenleme kararı aldık ve bu kararımızı 2020’de de takip ettik.

Vakıf Tarafından Düzenlenen Off-Season Etkinliklerinin Bitirilmesi

2019’da, Off-Season etkinlikleri ile hedefe ulaşılması sonrasında vakfımız kendi düzenlediği Off-Season etkinlikleri bitirme kararı aldı, bunun yerine takımlara vakfımızın tavsiyeleri, saha/ekipmanları ile ve bazı alt sınırlar dahilinde kendi Off-Season etkinliklerini düzenleme seçeneği sundu. 2019’da üç takım harika Off-Season etkinlikleri düzenleyerek Ankara ve Mersin’de ilk büyük çaplı etkinlikleri düzenlemiş oldular.

Vakıf tarafından düzenlenen Off-Season etkinliklerinin bitirilmesi sebepleri şöyleydi: 1. Türkiye’de halihazırda Regional etkinlikler bulunduğundan, sponsorlara veya takımlara etkinlikleri gösterme amacı kaybolmuştu. 2. Türkiye’de takım sayısı oldukça hızlı artmaktaydı, bu yüzden takım artışını destekleyecek bu tip bir büyük çaplı ve pahalı etkinliğe gerek görmedik. 3. Bu tip büyük bir etkinlik yerine var olan takımlarımızı destekleyecek hibeler oluşturma ihtiyacının daha önemli olduğunu fark ettik. 4. Bu noktada artık takımlarımız kendi Off-Season etkinliklerini düzenleyecek olgunluğa ulaşmışlardı, bu yüzden bu etkinlikleri bizim devam ettirmiyor olmamız etkinliklerin sonu anlamına gelmiyordu!

Kickoff’lar, Off-Season’lar ve Regional’lar için daha detaylı bilgi için Faaliyetler sayfası içindeki menüden etkinliklerin kendi açıklamalarına ulaşabilirsiniz.