Takımlara Finansal Destek

Fikret Yüksel Vakfı Hibe Destekleri

Yıllar boyunca Türkiye’deki takımlarımızın katılım göstermelerine yardımcı olmak için mali destek (çoğunlukla etkinlik kaydı için) sağladık. 2905 takımı ile başlamak üzere 2008 yılından itibaren bu desteklerimiz ile takımlarımıza fon sağlamaya devam ediyoruz. Her yıl sunduğumuz ve takımların ihtiyaçlarına uygun hale getirmeye çalıştığımız hibeler değişiklik göstermiştir. (Dünyanın her yerindeki kayıt normalde Veteran takımlar için 5000 $ ve Rookie takımlar için 6000 $ tutarındadır – bu tutarın tümü FIRST®’e gider, hiçbiri vakfımıza gelmemektedir).

2009-2015

2009-2015 yılları arasında Fikret Yüksel Vakfı, 2905 numaralı takıma yapmış olduğu sürekli finansmanına ek olarak, talep de bulunan takımlara hibe ve yardım sağlamıştır. Bu yıllarda resmi bir destek süreci bulunmamaktaydı.

2016 FIRST Robotics Competition Sezonu

2016 yılında 7 takıma 2015 ilk Türk FIRST Robotics Competition Off-Season performanslarından yola çıkarak hibe verdik. Bu, bir dizi kritere göre ilk kez hibe sağlamamız olmuştur. Bu dönemin planı, Chairman’s Award, Engineering Inspiration, Rookie All Star kazana takımları ve kazanan ittifaktaki üç takımı (resmi bir bölgede tümü size Dünya Şampiyonasında bir yer kazandırır) 2016 Resmi yarışma sezonuna ücretsiz kayıt ile ödüllendirmekti. Bu normalde 6 takım olurdu, etkinlik boyunca Gracious Professionalism’i olağanüstü sergiledikleri için 7. takımı da bu listeye ekledik.

2017 FIRST Robotics Competition Sezonu

Vakıf, 2015-2016’da sürecin nasıl geçtiğini izledikten sonra, maddi yardımların etkinlik ödüllerine bağlanmasının turnuvalara etkisi nedeniyle bu dönemde hibeler Off-Season ödüllerinden ayrıldı. Bunun yerine Vakıf, takımlardan kendileri ile ilgili ayrıntıları içeren bir başvuru yapmalarını ve sürdürülebilir bir ekibi nasıl çalıştırmayı planladıklarına ilişkin bir iş planı yapmalarını istedi ve başvuruları değerlendirilerek ekiplere hibe verdi.

2018 FIRST Robotics Competition Sezonu

İstanbul’da yeni ekipler kazanmada önemli ilerleme kaydeden Vakıf, büyük şehirlerin dışında da Türkiye’deki kırsal alanlardan ekipler kurmaya odaklamaya karar verdi. Düşük gelirli kentsel illerden 6 takıma iki yıllık hibe desteği verildi. Bu takımlara ilk yıl tam, ikinci yıl için ise kayıt maliyetinin yarısı kadar hibe verildi. Bu ekipler bir önceki yıla benzer bir başvuru sürecinden geçti. FIRST Rookie and Hardship Hibeleri (Yeni adı New Team Hibesi ve Registration Gap Hibesi), takımların bulunduğu ülkede resmi bir turnuva olmasını gerektiriyordu. Türkiye’nin ilk resmi bölgesel turnuvası 2018’de başlaması ile bu hibelerin Türk takımlarına verildiği ilk yıldı. FIRST Rookie Hibesi’nin Türkiye’deki yeni takımlar için kullanılabilir hale gelmesi, Vakfın fonlarını daha odaklı bir hedefe yönlendirme konusunda rahat olmasını da sağladı.

2019 FIRST Robotics Competition Sezonu

2019 sıralarda önemli kur dalgalanmalarının yaşandığı bir yıldı. Turnuvalara kayıtların ABD Doları üzerinden yapılması, Türk takımları için kayıtların bir yılda neredeyse ikiye katlanması anlamına geliyordu. Vakıf, o yıl yalnızca bir bölgesel etkinliğe katılacak tüm Türk ekiplerine hibe sunarak, döviz kurunun takımlar üzerindeki baskısını azaltmaya karar verdi. Hibeler, takımın bir önceki yıl Rookie Hibesi almış olması, Veteran veya bir Rookie takım olmasına bağlı olarak verilecek kısmi hibelerdi. Türk takımları için bir önceki yılla aynı maliyette (Türk Lirası olarak) tutmaya çalışmak için bu tercih edilmiştir. Takımlar yine kabaca aynı başvuru sürecine sahipti – bir iş planı ve bazı temel ekip bilgileri. İş planı ekiplerden özellikle istenmektedir çünkü bu plan takımların destek için diğer şirket/kuruluşlara gittiklerinde bütçelerinin hibelerimizle doldurulmayan kısımları için destek taleplerinde yardımcı olacağını düşünüyoruz.

2020 FIRST Robotics Competition Sezonu

Bu süreçte hibe önceki sezonlara benzer bir amaca sahipti, ancak FIRST Yeni Takım Hibesi’nin kullanıma açılmasıyla ve önceki yıl pek çok yeni Türk takım bulunması dolayısıyla, hibemizi Veteran takımlarla sınırlandırdık. Bu hamle ile amacımız, Türkiye’de bize veya FIRST‘e hibe için başvuruda bulunan ve hibe almaya hak kazanan her takımın o yıl için sadece 2000$’lık kayıt ücretini ödemeleri gerekmesiydi. Not: 2020 yılında küresel pandemi dolayısıyla FIRST Şampiyonaları düzenlenmemiştir.

2021 FIRST Robotics Competition Sezonu

Bu sezon, geçtiğimiz sezonlardan çok farklı, devam eden Coronavirus Pandemisi ile bu sezon için yarışmada büyük değişiklikler yapıldı. Etkinliklere çevrimiçi olacak şekilde ve evden rekabetle uyumlu ek mücadeleler eklendi. Ayrıca bu büyük değişikliklere cevaben, kayıtlar Veteran takımlar için 2000 $ ‘a ve Rookie için 3000 $’ a düşürüldü. Çevrimiçi sezonu yönetmenin zorlukları ve takım kuruluşlarının farklı izin verme durumları nedeniyle, buyıl Türkiye’deki toplam takım sayısında ilk kez bir düşüş oldu. Bu sezondaki hedefimiz mevcut takımlara odaklanmak ve geri dönen her takımın sadece 500 $ ‘a katılabilmesini sağlamaktı. Vakıf ayrıca tüm Türk ekiplerini desteklemek için diğer sponsorlarla birlikte çalışmaya devam etti.

2022 FIRST Robotics Competition Sezonu

2022 sezonu pandemi sonrası hızlı bir artış ile takım sayımız 100’e yaklaştı. Vakıf olarak verdiğimiz desteğ’e ek olarak bir çok FIRST hibesi de Türk takımlarımıza ulaşılabilir hale geldi.

2023 FIRST Robotics Competition Sezonu

Sezon toplanda 125 aktif takım ve 3 uluslararası turnuva ile tamamlandı. Bu sezon destek programımızın tüm takımların eşit maliyet ile katılımlarını sağlamaya yönelik olmuştur.

Sponsorlar/Destekçiler/FIRST Tarafından Sağlanan Hibeler

2018 yılından itibaren, Türkiye’de resmî yarışmalar düzenlenmeye başlamasıyla, FIRST Takım hibeleri Türk takıların kullanımına açıldı. Bu durum takımların direkt olarak FIRST aracılığıyla ciddi miktarda hibe için başvuruda bulunabilmesini ve bu hibeleri elde edebilmesini sağladı; böylece takımların kayıt sırasında üzerine binen yük ciddi anlamda hafifledi. Vakfımız bu süreçte sıklıkla bir iletişim kanalı olarak yer almaktadır; düzenli olarak takımlara hibe başvurularının hatırlatılması, hibe başvuru sürecini layıkıyla yönetebilmeleri adına tavsiyeler sağlanması gibi görevleri benimsemektedir.

Vakfımız aracılığıyla takımlara hibeler sağlayan pek çok sponsor ve destekçimiz de bulunmakla beraber, Dassault Systemes/Solidworks ve 3M gibi vakfımızın tavsiyesi üzerine takımlara önemli desteklerde bulunan şirketler de mevcuttur.

FIRST Lego® League

2018 yılından itibaren vakfımız Türkiye’de kırsal ve düşük gelirli bölgelerde bulunan 10 FIRST Lego® League takımına destek sağladı.